Kesztölcről indulva másszuk meg a Kétágú-hegy emelkedőjét, hogy az Öreg-szirten megpihenve pazar kilátásban legyen részünk. Csak úgy, mint a Sasfészekből, mely a Pilis egyik legelrejtettebb pihenője. A túra során felkeressük a Kémény-sziklát és Klastrompusztát is, a remeték hajdani törökdúlta menedékét.
Kiinduló- és végpont
Cím: 2517 Kesztölc, Klastrom út 2.
GPS: 47.714100, 18.806786
A túra előtt a rajtban megpróbálunk lehetőséget biztosítani arra, hogy mosdóba el tudjatok menni, esetleg kávét, üdítőt, reggelit tudjatok venni. Mindenről beszámolunk ezen a felületen és a Facebook-eseménynél is. Addig is türelmeteket kérjük.
A túrát 2020 január 19-én vasárnap rendezzük. Jelentkezni kettő csoportba lehet, melyek indítása 9:00-kor és 9:30-kor történik.
Ételt, italt, téli felszerelést, zárt túracipőt, igény esetén túrabotot, fényképezőgépet és jó hangulatot.
A túrán legfeljebb 50 fő vehet részt két 25 fős csoportban. A jelentkezési felületen lehet kiválasztani azt, hogy melyik csoportban kíván indulni az illető. A csoportok 9:00-kor és 9:30-kor indulnak. Így elkerüljük a tömegtúra érzését.
A túrán a felnőttek 1500 forintért, a 14 éven aluli gyermekek 750 forintért, a 7 éven aluli gyermekek ingyen vehetnek részt. A Túrafüggő Túrablog elkötelezett támogatója a családoknak, így árképzésében kifejezetten ügyel arra, hogy a pénz ne legyen gátja egy nagyobb család hétvégi szervezett kikapcsolódásának.
Amennyiben segítséget szeretnél kérni az odajutásban, írj a hello@turafuggo.hu mail címre. Tégy így akkor is, ha osztoznál a költségeken, vagy szívesen elvinnél magaddal valakit.
Kesztölc, túránk kiindulópontja a Pilis délnyugati lábánál fekvő település, mely a hegység kapujának is tekinthető. A csökkenő lélekszámú község fekvése miatt igazi turistaparadicsom. Talán ezért sem véletlen, hogy kiváló panzió épült étteremmel és borházzal benne. Apropó borház! Tudtad, hogy a környék híres a szőlőtermesztésről és a borászatról? A Neszmélyi borvidékhez tartozik és döntően a fehér szőlőfajtáknak kedvez, ám a Pilis adottságai miatt az utóbbi években a kékszőlők is ültetésre kerültek.
A Klastrom utcán indulunk, melyről hamar áttérünk a Pincesorra, hogy pikk-pakk elérjük a zöld kereszt jelzést, mely a legendás Postás út is egyben. Régen a Kesztölc-Sasfészek-Pilisszentlélek-Pilisszentkereszt útvonalat nevezték el Postás útnak. A leveleket, csomagokat gyalog hordták, a hétfő kivételével minden nap, lehetett eső, kánikula, villámlás, vagy akár térdig érő hó. Manapság ez már elképzelhetetlen.
Eleinte Kesztölc utcáin tekergünk, míg nem elérjük a zöld sáv jelzést a káprázaos fekvésű temető fölött. A Pilis-Visegrádi Zöld túramozgalom útvonalára térünk, mely a község dombosabb részein található földeken barangol keresztül minket. Több bejárásunk során tapasztaltunk erre aktív munkát, így senki se lepődjön meg, ha gépekbe ütközik.
Egy darabig a Kéktúra útvonalával együtt haladunk, ám az jobbra fordul Klastrompuszta felé, míg mi az eddigi felvezető szintemelkedésből rövidesen rendkívül intenzív emelkedőbe kezdünk. A pilisi panorámaútnak nevezett, az Öreg-szirt fölé magasló sziklák jelentette ösvényt meghódítani nem egyszerű, de megéri. Többek között azért, mert elképesztő az a panoráma, ami elénk tárul fentről a Dorogi-medencére.
A folytatásban a kényelmesebb, biztonságosabb útvonalat választottuk, így maradunk a zöld sáv jelzésen. Egészen addig követjük a Pilis már 500 méter feletti lankáin, míg újra el nem érjük a Postás utat, azaz a zöld kereszt jelzést. Ezen balra fordulunk, majd a következő elágazásnál, mely Y-alakú, szintén balra. Így érjük el következő pihenőnket, a Sasfészek kulcsosházat.
A ház 1933-ban épült. Többféle elnevezése is ismert, hivatalos neve Fekete-hegyi Kulcsosház, de József Attila-díjas költőnk, Berda József tiszteletére – akinek ez volt az egyik kedvenc kirándulóhelye – Berda József Kulcsosháznak is nevezik. A turistatérképeken pedig sok helyen a „Sasfészek” elnevezés is olvasható, amelyet minden bizonnyal a háborítatlan környezetnek, valamint a teraszáról nyíló lenyűgöző panorámának köszönhet. A II. világháborút követően az alaposan megrongálódott épületet helyre kellett állítani. Ekkor az építők lovas kocsival, illetve sokszor háton vitték fel a szükséges építőanyagokat – áll a Pilisi Parkerdő weboldalán.
A kulcsosházból visszatérünk a zöld sáv jelzésre, így egy rövid szakaszt újra teljesítünk. Azonban ezúttal a zöld négyzet jelzést követjük, mely másol csatlakozik a széles erdei ösvénybe. Amint elérjük, balra fordulunk, s így már a Pilis-nyereg irányába tartunk. Hamar elérjük ezt a forgalmas csomópontot, ahol található padokkal és asztalokkal kialakított pihenő, valamint egy emlékmű a II. világháború áldozatainak az emlékére.
A jelzések kavalkádjában szinte bármerre folytathatnánk a túrát, nagyon ok variációt ki lehet hozni az útvonalból, de tél lévén ezúttal a sárga sávon jobbra kanyarodva ereszkedünk le Klastrompusztára. Mielőtt elérnénk a Kesztölchöz tartozó történelmi időket felelevenítő településrészt, a Klastrom-szirteken átvágunk. A csendes üdölőövezet romkertjében található templom maradványait a mohácsi vész évében a törökök rombolták le. A környéken szép számban éltek remeték, az esztergomi kanonok, akikkel Özséb tartotta a kapcsolatot.
Klastrompusztát a kék sáv jelzésen hagyjuk el Kesztölc irányában. A műútról nem térünk le, a községet azon közelítjük meg, hogy rövidesen elérjük túránk nem csak kiinduló, hanem a végpontját is jelentő Kostel éttermet.
A túra útvonala
Ez a vezetett túra 14,398 kilométer hosszú és 458 méter szintemelkedést tartalmaz.
A túraajánló létrejöttét támogatta:
Aycan Aydogan
Leitold István
Leitoldné Gyarmati Csilla
Nagy Györgyi
Novák Zulejka
Péli Gábor